איך לגדל לימונית

איך לגדל לימונית

25.6.2018

איך לגדל לימונית

איך מגדלים לימונית?

 

אני אישית מאוד אוהב לימונית. אני אוהב את הטעם, את הריח ואת הצמח עצמו- שביחס לנענע- (חברתה והמתחרה העיקרית בחליטות התה)- הלימונית הרבה פחות גרגרנית בדרישותיה.

חוץ מזה, הלימונית בניגוד לנענע- מחזיקה מעמד גם בחורף! וזו בדיוק העונה שמתחשק להתכרבל עם כוס תה לימונית טעים.

בקיצור- אין על לימונית. קל לגדל אותה, והיא גם מאוד יפה ודקורטיבית על אדן החלון או בגינה.

 

 

אז.. מה חשוב לדעת לפני ששותלים לימונית?

 

קודם כל- שתהיה אדנית מספיק גדולה. 20-30 ליטר לפחות בשביל שתיל אחד כיוון שהלימונית מתפתחת להיות שיח עגלגל וצריך לתת לשורשים מרחב גדילה. לחצו כאן לרכישת אדנית מתאימה

דבר שני- שמש שמש שמש. הלימונית אוהבת שמש. תנו לה שמש. מה אכפת לכם, זה בחינם 🙂 אין טעם לנסות לגדל אותה בחדר חשוך בבית, או בחלון שפונה לבניין שעושה עליה צל. חפשו חלון שפונה אל איזור שיש בו הכי הרבה שמש במהלך היום- ותנו לה להשתזף שם בכייף שלה.

דבר נוסף חשוב- לוודא שיש חורי ניקוז בבסיס האדנית- אחרת השורשים יירקבו בעודפי המים- כיוון שלא יהיה למים לאן לצאת מתחתית האדנית.

אם תהיתם פעם למה השורשים נרקבים מעודף מים- אחת הסיבות היא שבתוך האדמה צריך להיות גם חמצן, וברגע שיש הצפה של מים ואין חמצן- מתחילה פעולה אנאירובית שממנה נוצר הריקבון. ובדיוק כמו כל ייצור חי, חייבים חמצן בכדי להמשיך להתפתח.

לגבי השקייה:

מומלץ לבדוק כל יומיים את מצב האדמה- אם האדמה התייבשה- תשקו. אם לא- אין צורך להציף במים סתם. להשקות כל פעם שהאדמה מתייבשת.

וכשאתם משקים- תשקו ישירות לאדמה בלי לגעת בעלים- אחרת, הם יתבלבלו ויחשבו שעכשיו עונת החורף ויורד עליהם גשם- וכיוון שהצמח אינו צמח של חורף- הוא עלול להיחלש ולהיות חשוף יותר למזיקים ומחלות עלים.

ומה עושים בחורף?

בחורף גוזמים את העלים היבשים של הלימונית.

עצה שלי- תכניסו את האדנית לחלק הפנימי של החלון- כדי שבעצם תהיה בתוך הבית אבל עדיין תקבל את השמש שכן יש מידי פעם מבחוץ- ככה בעצם אתם עושים דבר מגניב- הופכים את הבית שלכם- לחממת גידול!

 

מה עושים עם הלימונית אחרי שהצלחתם לגדל אותה בהצלחה?

קודם כל מתפנקים על כוס תה לימונית- אפילו לא צריך תיון.

אופציות נוספות הן לשלב אותה בבישולים שלכם- אפשר להכין עוגות לימונית, להכניס אותה למרק, להכניס אותה לסלט, למוקפצים או לייבש אותה. חפשו באינטרנט מתכונים עם לימונית ותתחילו להתפנק- בכל זאת- הלימונית הזאת היא היצירה הפרטית שלכם 🙂

לקניית שתיל לימונית אורגנית–>>

איך יודעים מתי לקטוף?

גם אני רוצה גינת ירקות אורגניים בחצר!